20 kwietnia 2020

Temat dnia:    Mieczysław Romanowski - patron naszej szkoły.


Witam was serdecznie na blogu naszej świetlicy. Dzisiejsze zajęcia są poświęcone Mieczysławowi Romanowskiemu - patronowi szkoły. Każdego roku obchodzimy Dzień Patrona bardzo uroczyście 24 kwietnia. W związku ze zbliżającym się świętem naszej szkoły przypomnimy sobie najważniejsze wydarzenia z życia Mieczysława Romanowskiego.

Ilustracja 


Urodzony w Żukowie koło Horodenki w rodzinie zubożałej szlachty, syn Erazma i Agnieszki              z Głowackich. Rodzice kładli nacisk na wychowanie  religijne i patriotyczne syna, uczyli go kochać Boga i Ojczyznę. Jego ojciec dzierżawił majątek od swych krewnych Dzieduszyckich. Brat Mieczysława, Emeryk, gospodarował w pobliskim Żukocinie, drugi brat, Konstanty w Piotrkowie nad Dniestrem, a siostra, Józefa Skwarczyńska, w Kośmierzynie. Gimnazjum cesarsko - królewskie ukończył w Stanisławowie, potem studiował prawo na Uniwersytecie Lwowskim (1853-1857). Od 1860 pracownik lwowskiego Ossolineum (był także jego stypendystą). Współpracował z pismami, w tym lwowskimi, jak „Nowiny”, „Dziennik Literacki”, „Dzwonek”. Prowadził działalność oświatową wśród młodzieży rzemieślniczej.


Powstanie styczniowe
        
            W 1862 Mieczysław Romanowski dowodził oddziałem młodzieży lwowskiej, który wymaszerował w kierunku granicy 2 lutego 1863, aby wziąć udział w powstaniu styczniowym. Złapano ich pod Artasowem i wsadzono do więzienia. Romanowski wyszedł 4 marca i dołączył do oddziału powstańczego pod dowództwem Marcina Borelowskiego „Lelewela”, gdzie uzyskał stopień kapitana i został adiutantem dowódcy. Granicę przekroczyli w okolicy Tarnogrodu. Wraz z oddziałem działał na terenie południowej Lubelszczyzny, głównie powiatu biłgorajskiego.
            16 kwietnia w rejonie Borowych Młynów 300-osobowy oddział „Lelewela” został zaatakowany przez siły rosyjskie pod dowództwem mjr. Iwana Sternberga i stawił dzielny opór, kilkakrotnie odrzucając Rosjan uderzeniem na bagnety. 24 kwietnia 1863 oddział „Lelewela” został zaskoczony przez wojska rosyjskie podczas odpoczynku pod Józefowem. Po pierwszej salwie przeciwnika, kpt. Romanowski wezwał ochotników do osłony odwrotu. 70 powstańców stawiało krótki, lecz bohaterski opór. Niestety, garstka ta, zaatakowana przez przeważające siły nieprzyjaciela, nie była w stanie zatrzymać Rosjan, ale bohaterstwem swym umożliwiła wycofanie się oddziału. Powstańcy stracili 27 poległych. Poległ też kpt. Romanowski, trafiony pociskiem w czoło. Pochowany jest prawdopodobnie na cmentarzu parafialnym w Józefowie.
Twórczość
Debiutował w 1854 poematem „Chorąży”, opublikowanym w „Nowinach”. Najpopularniejszym dziełem Romanowskiego było  ,,Dziewczę z Sącza’’.
            Uprawiał poezję tyrtejską. Część swoich utworów nazywał powieściami poetyckimi, były to jednak raczej poematy epickie (Chorąży, Łużeccy, Dziewczę z Sącza). Większość jego poematów osadzona została w przeszłości, np. „Łużeccy” w czasach panowania Michała Korybuta Wiśniowieckiego. Część dotyczyła też wydarzeń poświadczonych w dokumentach, np. wystąpienie mieszczan z Nowego Sącza przeciw Szwedom w 1655 w „Dziewczęciu z Sącza”. Utwór ten przedstawiał walkę patriotyczną kręgów mieszczańskich i plebejskich, co było dość oryginalne na tle ówczesnej polskiej twórczości historycznej, skupiającej się raczej na tradycji szlacheckiej.


GRA: LITERKOWY POCIĄG

Liczba graczy: 2 - 4

Elementy do gry

  • plansza,
  • pionki,
  • kostka z numeracją od 1 do 3
Zasady gry:
  • zadaniem graczy jest przejść od końca pociągu do lokomotywy,
  • grę rozpoczyna ten, kto pierwszy wyrzuci 3 oczka na kostce,
  • grający przesuwają się po planszy zgodnie z liczbą wyrzuconych oczek,
  • zatrzymując się na wagoniku z literą, należy podać 3 wyrazy rozpoczynające się od niej,
  • zatrzymując się na czarnym wagoniku - odpoczywamy (Nie mamy do wykonania zadania),
  • wygrywa ten, kto pierwszy dotrze do lokomotywy i poprowadzi pociąg



Powodzenia 😉

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz