23 listopada 2020

 Temat dnia: Poznajemy znaczenie naszych imion.

            Każdy człowiek ma jakieś imię.To nieodłączna część naszego wizerunku. Samo słowo imię wywodzi się z łacińskiego słowa „nomen”. Oznacza nazwę, którą nadaje się osobie w określonej społeczności. Nadawanie imienia miało funkcje magiczne, stanowiło życzenie, wróżbę na późniejsze życie. Zwracano uwagę na znaczenie imion.



ZNACZENIE IMION NASZYCH DZIEWCZYNEK ZE ŚWIETLICY
Imię Amelia pochodzi z języka staroniemieckiego i oznacza pracowitą gospodynię lub dzielną obrończynię ogniska domowego.

Julia jest to imię pochodzenia rzymskiego, imię to stało się popularne od czasów Juliusza Cezara.  Jako żeńska forma imienia Juliusz oznacza: promienista, młoda. W Polsce występuje od XVIII wieku.

Katarzyna jest to imię pochodzenia greckiego, od słowa katharos i oznacza: czysta, dziewicza, bez skazy. W Polsce występuje od XIII wieku.

Lena to imię żeńskie, które powstało ze zdrobnienia imion Helena i Magdalena.

Maja to imię o nie do końca wyjaśnionym pochodzeniu. Możliwe, że wywodzi się od hebrajskiego słowa mariam (napawać radością) lub egipskiego meri-jam (ukochana przez Boga). Ponadto może ono wywodzić się od imion greckiej nimfy Mai, najstarszej z Plejad, matki Hermesa lub od rzymskiej bogini przyrody.

Marcelina to żeńska forma łacińskiego imienia Marcelin. Imię to pochodzi od słynnego rodu rzymskiego Marcellus i oznacza: mały bojownik.

Maria jest to imię pochodzenia hebrajskiego, od słowa mariam (napawać radością) lub od egipskiego meri-jam (ukochana przez Boga). Pierwotna hebrajska wersja imię Miriam przekształcona została na Mariam, stąd Maria.

Imię Martyna to żeńska forma łacińskiego imienia Martius (Marcin) i oznacza: ta, która jest związana z rzymskim bogiem wojny, Marsem.

Imię Patrycja jest żeńską formą łacińskiego imienia Patrycjusz, co w dawnych czasach oznaczało przynależność do warstwy uprzywilejowanej.

ZNACZENIE IMION NASZYCH CHŁOPCÓW ZE ŚWIETLICY:

Alan  imię  pochodzenia najprawdopodobniej celtyckiego . Może też wywodzić się od nazwy irańskiego plemienia  Alanów.  Znaczenie tego imienia nie jest dokładnie znane, prawdopodobne znaczenia: mały kamień lub przystojny. 

Imię Antoni jest łacińskiego pochodzenia i wywodzi się od rzymskiego rodu Antoniuszy. Imię to oznacza: wspaniały, doskonały, wybitny.

Filip jest to imię pochodzenia greckiego, od słowa filihippos (kochający konie lub znawca koni).

Imię Igor prawdopodobnie pochodzi od skandynawskiego imienia Ingwar, które wywodzi się od słów Ingwo (bóstwo skandynawskie) i wari (stróż, obrońca). Możliwe jest także pochodzenie słowiańskie od słów igo (jarzmo, niewola) i gore (pali się).

Imię Kacper pochodzi z języka perskiego (Gathaspar) i oznacza skarbnika.

Leon to imię męskie pochodzenia łacińskiego. Wywodzi się ono od słowa leo (lew) i oznacza mężczyznę silnego i odważnego jak lew.

Marcel to imię męskie pochodzenia łacińskiego. Wywodzi się od nazwy słynnego rodu rzymskiego Marcellus. Imię to oznacza: mały wojownik.

Mariusz jest to imię pochodzenia łacińskiego, wywodzi się od imienia boga wojny Marsa lub nazwy rzymskiego rodu Mariaszów.

Kajetan to imię męskie pochodzenia łacińskiego. Wywodzi się od słowa Caietanus i oznacza osobę pochodzącą z miasta Kajety, położonego na północ od Neapolu.

Michał jest to imię pochodzenia hebrajskiego, od słowa mikha’el (któż jest jak Bóg?). Może również oznaczać: do Boga podobny. Jest to imię biblijne. Nosił je pierwszy z archaniołów. W Polsce występuje od średniowiecza. Największą popularność zyskało w XIX wieku.

Mikołaj to imię pochodzenia greckiego (Nikólaos) od słów nike (zwycięstwo) i laos (lud). Oznacza tego, który odniósł zwycięstwo dla swojego ludu.

Miłosz to imię pochodzenia słowiańskiego, utworzone poprzez zdrobnienie starosłowiańskich imion takich jak: Miłosław, Miłorad, Miłowuj. Imię to oznacza: miłujący lub umiłowany.

Paweł jest to imię pochodzenia łacińskiego, od słowa paulus (drobny, mały). Oznacza człowieka małego wzrostu, drobnej budowy ciała. W Polsce nadawane jest od XII wieku.

Szymon jest to imię pochodzenia hebrajskiego, od słów szim on (Bóg wysłuchał).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz